Ak chcete prežiť krízu, podnikajte v Košiciach.

Autor: Zdenko Lipták | 12.5.2009 o 15:11 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  3975x

Ale musíte mať veľmi dobré vzťahy s úradníkmi mesta. A nebojte sa. Vedenia mesta takéto miliónové obchodíky nezaujímajú, lebo oni riešia oveľa „dôležitejšie“ potreby a poslancom v  meste je to úplne jedno. Najlukratívnejšie miesto v meste na podnikanie je centrum Hlavnej ulice medzi Dómom a divadlom. Tomu zodpovedajú aj sumy za prenájom predajných priestorov v danej lokalite. No nie pre všetkých.

Mesto Košice je vlastníkom viacerých budov v tejto časti mesta. V jednej z nich, ktorá má krásne tri veľké výklady smerom na Hlavnú ulicu, je  predávaný aj tovar jednej súkromnej firmy (dajme jej pracovný názor PEZ). Je to normálny bežný tovar, ktorý v meste predáva viacero firiem. Ale táto naša firma má špeciálne mestské privilégia na rozdiel od ostatných firiem, ktoré musia za všetko platiť komerčné ceny.

Privilegovaná firma však nemusí platiť:
-    nájomné
-    predavačky, lebo jej tovar v týchto priestoroch predávajú pracovníci mesta Košice, ktorí sú platení z našich daní
-    vykurovanie, ktoré v starých budovách s hrubými múrmi a vysokými stropmi nie je lacný špás
-    a ani elektrinu, vodné-stočné, odvoz smetia, čistenie chodníka........jednoducho nič

A čo má z toho mesto Košice? V priemere 110-120 000 Sk ročne, ktoré firma mestu každý rok zaplatí. Ak to tak zoberieme, tak za 10 rokov „spolupráce“ táto firma mestu nezaplatila ani toľko, čo by ju za normálnych podmienok stála ročná komerčná prevádzka týchto priestorov.
No nie je to radosť podnikať v Košiciach ?!

Dokonca mesto Košice na mestskej verejnej webstránke propaguje služby len uvedenej firmy. A taktiež aj na propagačných materiáloch financovaných mestom. Nikoho iného. Kde je ten verejnoprávny a vyvážený charakter, ktoré by mali spĺňať mestá pri svojej činnosti? A prečo to vlastne robí mesto pre túto firmu?

Čo z toho, že je to hrubé narušenie hospodárskej súťaže na trhu !
Čo z toho, že mesto takto prichádza o milióny korún, ktoré v Košiciach chýbajú !

Ak by sa jednalo o ponuku tovaru a služieb, ktoré neponúka nikto na trhu a sú dôležité pre život a fungovanie mesta, tak by sa nedalo nič namietať. Ale sa jedná o tuctový tovar, ktorý predáva aj firma vzdialená len pár metrov o PEZ firmy.

Čo má z toho mesto? Kto má z toho osoh? Koľko je ešte takýchto privilegovaných firiem, firmičiek či obyvateľov?

Apropo: Zajtra pokračuje rokovanie Mestského zastupiteľstva a bude sa predávať aj časť hotela Európa (možno celý) ale aj voľné byty, lebo mesto je v kríííííííze.

http://www.kosice.sk/rokovanie_mz.asp?id=95

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?